Våra partners

Länk engagerar hela Riksteaterns organisation, från den lokala teaterföreningen över de regionala organisationerna till Riksteaterns tjänstemannaorganisation i Hallunda.

Vi arbetar i nära partnersamarbete med många av Riksteaterns konsulenter i de regioner där Länk-festivaler hålls. Konsulenterna har den nödvändiga relationen till regionteatrar och till personer och kulturpolitiska aktörer i omgivningen som kan underlätta festivalplanering och reducera kostnader för resor, mat och logi som de deltagande grupper i nuläget får bära.

En annan viktig partner är ATR, Amatörteaterns Riksförbund, en samlingsorganisation för amatörteatrar i hela Sverige. ATR har ett av Sveriges största manusbibliotek och förhandlar spelrättigheter för amatörteaterproduktioner i hela landet.

Lokala och regionala kontaktpersoner i LÄNK

LÄNKFESTIVAL: LULEÅ/SKELLEFTEÅ (Norrbottensteatern/Ung scen Norr och Västerbottensteatern)
Ung Scen Norr: Maja Alasalmi, maja.alasalmi@norrbotten.se,
Mervi Jaako, mervi.jaako@norrbotten.se
Västerbottensteatern: Bobo Lunden, bobo@vasterbottensteatern.se
Lillemor Skogheden, lillemor.skogheden@vasterbottensteatern.se
Riksteatern Norrbotten: Anna Björk anna.bjork@riksteatern.se 
Riksteatern Västerbotten: Inger Holmberg inger.holmberg@riksteatern.se

LÄNKFESTIVAL: GÄVLE (Folkteatern i Gävleborg)
Kontaktperson: Anna Thelin, anna.thelin@folkteaterngavleborg.se
Riksteatern Gävle: Agneta Svens, agneta.svens@riksteatern.se
Region Uppsala: Kajsa Bilius, kajsa.bilius@regionuppsala.se
Riksteatern Uppsala län: Anneli Olsson, anneli.olsson@regionuppsala.se

LÄNKFESTIVAL: GÖTEBORG (Frölunda Kulturhus)
Kontaktperson: Anne Svanholm, anne.svanholm@kultur.goteborg.se
Torbjörn Alström, torbjorn.alstrom@kultur.goteborg.se
Riksteatern Västra Götaland: Anna Hemström, anna.hemstrom@riksteatern.se

LÄNKFESTIVAL: SUNNE (Västanå teater)
Kontaktperson: Linnea Benneberg, linnea@vastanateater.se
Riksteatern Värmland: Anna Skoglund, anna.skoglund@riksteatern.se

LÄNKFESTIVAL: ÖREBRO (Örebro Länsteater)
Emma Öhman, emma.ohman@lansteatern.se
Riksteatern Örebro: Lena Backlund

LÄNKFESTIVAL: JÖNKÖPING (Kulturhuset Spira)
Kontaktperson: Lolllo Oelsen, lolllo.olesen@rjl.se
Riksteatern Jönköping: Anna Persson Kjellerstedt, anna.perssonkjellerstedt@riksteatern.se

LÄNKFESTIVAL: UDDEVALLA (Regionteater Väst)
Kontaktperson: Sanna Nyman, sanna.nyman@regionteatervast.se
Riksteatern Västra Götaland: Anna Hemström, anna.hemstrom@riksteatern.se

LÄNKFESTIVAL:SOLLENTUNA (Arena Satellit)
Kontaktperson: Tony Weseth, tony.weseth@sollentuna.se
Region Uppsala: Emelie Englund, emelie.englund@regionuppsala.se
Riksteatern Stockholms län: Annelie Modin, annelie.modin@riksteatern.se

LÄNKFESTIVAL: KARLSHAMN  (Regionteatern Blekinge/Kronoberg och Byteatern i Kalmar)
Regionteatern: Andreas Dahl, andreas.dahl@regionteatern.se
Byteatern: Elisabeth Skoglund, elisabeth@byteatern.se

LÄNKFESTIVAL: VARBERG (Teater Halland)
Elisabet Von Knorring, elisabet.von.knorring@teaterhalland.se
Riksteatern Skåne: Cecilia Dellow, cecilia.dellow@riksteatern.se

LÄNKFESTIVAL: NORRKÖPING (Stage Skandia, ung scen/öst)
Kontaktperson: Malin Wallander, malin.wallander@norrkoping.se
Andreas Garrido, andreas.garrido@norrkoping.se
ung scen/öst: Jenny Sandström, jenny.sandstrom@ostgotateatern.se
Riksteatern Norrköping: Ulla-Britt, ullabritt@facio.biz
Riksteatern Östergötland: Ulf Thörn, ulf.thorn@riksteatern.se

TIDIGARE LÄNKFESTIVALER
Dunkers kulturhus

Kontaktperson: Petra Bergström, petra.bergstrom@riksteatern.se
Borås Stadsteater
Hanna Waldén, hanna.walden@boras.se
Dalateatern
Kontakt person: Lena Kjellander, lena.kjellander@dalateatern.se
Riksteatern Dalarna: Janna Nolgård, janna.nolgard@ltdalarna.se
Teater Västernorrland
Teater Västernorrland: Carin Sjödin, carin.sjodin@teatervasternorrland.se
Riksteatern Västernorrland: Rita Pascácio rita.pascacio@riksteatern.se
ATR Västernorrland: Sarita Sandström info@atrvasternorrland.se

ÖVRIGA SAMARBETEN
Amatörteaterns Riksförbund (förvaltar rättigheterna till pjäser efter Länk)
Isa Schöier, isa@atr.nu

Ung Teaterscen
Paloma Halén Román info@ungteaterscen.se