Festivaler & ensembler Länk 2020

Preliminärt festivalschema Länk 2020 –  Obs.!!! de datum angett här är för hela helgen men festivalerna är ofta fredag till lördag eller lördag till söndag. Vi återkommer senare med exakta datum. Listan är inte klart. Vi kommer att ringa runt till några ensembler för att prata om alternativ då till ex. festivalen i Frölunda kulturhus är överfullt. 

6-8 mars Länk Falun, Dalateatern
Bergslagsteater, Avesta, Det gyllene snittet
Kulturskolan, Falun, Tang
Lugnet gymnasium, Ända tills du dör
Norrby Teater, Det gyllene snittet
6-8 mars Länk Stockholm – Danderyds gården, Danderyds kulturskola
Danderyds kulturskolan, Det gyllene snittet
Carlgrenska Waldorfgymnasium, Det gyllene snittet
Viktor Rydberg gymnasium gr. 1,  Nevadaland
Viktor Rydberg gymnasium gr. 2,  Kungen är död
Kristofferskolans gymnasium, Ända tills du dör
13-15 mars Länk Sundsvall – Teater Västernorrland
Skvaderns gymnasieskola, Tang
Storsjögymnasiet, Östersund Ända tills du dör
Härnösands TeaterEnsemble, Nevadaland
Kulturskolan Stockholm – KAP,  Ända tills du dör
13-15 mars  Länk Göteborg – Frölunda Kulturhus
Rytmus Gymnasium, GöteborgÄnda tills du dör (ej på festivalen)
HSM teaterlärare linje, Kungen är död
Hisingens kulturskola Backagruppen, Nevadaland
Hisingens Kulturskola, Teatermoset, Det gyllene snittet
Hisingens Kulturskola Kunglia Gruppen, Tang
Lerums gymnasium, Det gyllene snittet
Kulturskolan Örgryte-Härlanda Tang
13-15 mars Länk Stockholm – Kulturamas gymnasium
Kulturama gymnasium 1, Tang
Kulturama gymnasium 2, Nevadaland
Teaterscentralen Det gyllene snittet
Fryshusets Gymnasium, Det gyllene snittet
Teater Blom, Ända tills du dör
Teaterstudion, SundbybergTang
27-29 mars Länk Helsingborg, Dunkers kulturhus
Eric Ruuth Kulturhus, Det gyllene snittet
Kulturhuset Barbacka, Det gyllene snittet
Kungälv KulturskolaÄnda tills du dör
L8 Lukkan, Malmö, Det gyllene snittet
Erik Ruuth Kulturhus – 2, Total transformation
27-29 mars Länk Kalmar, Byteatern Kalmar Länsteater
Triangelteatern, Nevadaland
Holavedsgymnasiet, Kungen är död

Schillerska gymnasiet 1, Kungen är död
Schillerska gymnasium 2, Ända tills du dör
Kulturföreningen Tåget, Borås, Nevadaland

17-19 april  Länk Karlshamn, Regionteater Blekinge Kronoberg
Teatersmedjan, Kungen är död
Teater 16, grupp 1, Kungen är död
Växjö Kulturskola, Tang
Teater EntréKungen är död
17-19 april   Länk Uddevalla,  Regionteater Väst
Teater Delta, Det gyllene snittet
Stenungsunds Kulturskola, Tang
Esplanadteatern, Tang
N3 Kulturhus fortsättningsgruppen, Tang
N3 Kulturhus ungdomsgruppen, Ända tills du dör
Studio 32, Uddevalla
Kungen är död
Sinclair Uddevalla gymnasieskola, Det gyllene snittet
17-19 april  Länk Varberg – Teater Halland
Aranäsgymnasiet, Ända tills du dör
Sturegymnasiet ak2Ända tills du dör
Sturegymnasiet ak3Tang
BäckängsgymnasietNevadaland
Kungsbacka Kulturskola, Kungen är död
24 – 26 april Länk Luleå, Ung Scen Norr på Norrbottensteatern
Kulturskolan Boden, Tang
Skellefteå Kulturskola, Nevadaland
Pajala Kulturskola, Ända tills du dör
AnderstorpsgymnasietTang
Kulturgymnasiet Luleå, Kungen är död
Byakult, Gällivare, Det gyllene snittet
Midgårdsskolan, UmeåÄnda tills du dör
24 – 26 april Länk Örebro, Örebro Länsteater
Ung Teater Karlskoga,
 Kungen är död
Västerås Kulturskola, Kungen är död
Strängnäs Kulturskola, Tang
Sundsta Älvkullegymnasiet Teater 3Det gyllene snittet
Sundsta Älvkullegymnasiet ESDT 18, Total transformation
Örebro Kulturskola, Ända tills du dör
24-26 april  Länk Gävle, Folkteatern i Gävleborg
Teater Aros, Uppsala, Nevadaland
Kulturskolan TierpDet gyllene snittet
Kulturskolan Sandviken, Kungen är död
Gymnasiet Lärkan, Helsingfors, Kungen är död
Stora Teater 5, Gävle, Tang
Vasaskolan, GävleNevadaland
GDTs Unga Teaterensemble, Uppsala, Ända tills du dör

22-24 maj  Länk  riksfestivalen Riksteatern Hallunda